W polskiej kulturze przyjęło się kilka zwyczajów związanych z ofiarowywaniem kwiatów. Towarzyszą nam zarówno podczas radosnych, jak i smutnych wydarzeń. Wręczamy je z okazji imienin, ślubu, przejścia na emeryturę jak również podczas pogrzebu.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że ich dobór podczas konkretnego wydarzenia jest bardzo ważną kwestią.

Poprzez wybór odpowiednich kwiatów na pogrzeb okazujemy szacunek rodzinie zmarłego. Podarowanie zbyt fantazyjnego, kolorowego bukietu podczas uroczystości pogrzebowych może okazać się zwykłym nietaktem. Tradycja składania wiązanek przy grobie zmarłego sięga średniowiecza i różni się ona w zależności od kraju. Na przykład w Australii zwyczajowo na pogrzeb przynosi się maki, które w Polsce zostałyby prawdopodobnie źle odebrane.

Zasady wybierania bukietów żałobnych

Wybierając się na pogrzeb, możemy zdecydować się na jedną z kilku rodzajów kompozycji kwiatowych, do których należy wieniec, wiązanka lub pojedyncze kwiaty. Warto pamiętać o tym, że florystyka pogrzebowa rządzi się swoimi prawami. Zadaniem bukietu jest w tym przypadku podkreślenie wyjątkowej powagi sytuacji, powinien być zatem być skromny i dyskretny, nie ma w nich miejsca na zabawne ozdoby.

To, jakie kwiaty na pogrzeb są wybierane do bukietu, zależy zarówno od religii, kultury, mentalności oraz okolicznych zwyczajów.

Przyjęło się, że na pogrzeb przynosimy świeże oraz cięte kwiaty. Bukiety żałobne składają się najczęściej z róż, mieczyków, dalii, kalii, orchidei oraz chryzantem.

Mimo iż pogrzeb to smutna uroczystość, możemy wtedy wręczyć bukiety czy wiązanki wykonane z roślin w odcieniach kremowych. Często wybieramy kwiaty o ciemnym odcieniu, niezwykle dostojnie w bukiecie żałobnym będą wyglądały ciemnoczerwone róże. Każda z roślin posiada symboliczne znaczenie: chryzantemy symbolizują smutek, róże – miłość, goździki – pamięć oraz hołd.

Warto pamiętać również o tym, że bukiety na pogrzeb przynosimy dla zmarłego, dlatego też nie wręczamy ich rodzinie, tylko kładziemy je obok trumny.