Zgodnie z zasadą, przyjmuje się, iż od momentu pochówku do postawienia pomnika powinno minąć od 6 do nawet 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, iż okres ten zależny jest od kilku czynników.
Podział nagrobków i istota tymczasowych pomników
Nagrobki wykonane mogą być z różnych materiałów oraz różnymi technikami. Wybór rodzaju nagrobka związany jest również z czasem kiedy może on zostać postawiony.
Nagrobki murowane
Wykonane z trwałych materiałów, jak granit lub marmur. Jest to solidna, wytrzymała konstrukcja. Z uwagi na dużą wagę tego typu nagrobków, ryzyko osunięcia się nagrobka jest mniejsze. Dlatego też mogą być one stawiane w okresie krótszym niż 6 miesięcy.
W tym okresie czasu gleba po pochówku zdąży już odpowiednio osiąść.
Nagrobki ziemne
Są to nagrobki wykonane z mniej trwałych materiałów, jak np. drewno czy płyty z tworzyw sztucznych.
Są one znacznie lżejsze niż nagrobki murowane, a ch konstrukcja jest mniej stabilna.
Pomniki
Pomniki upamiętniające zmarłego wykonane mogą być z różnych materiałów oraz posiadać mogą różną formę.
Nagrobek podpiwniczony
Ten typ nagrobka umieszczony jest na niewielkim fundamencie. Pewna część tego rodzaju nagrobka umieszczona jest pod ziemią, w specjalnie wykonanej niewielkiej przestrzeni (podpiwniczeniu). Konstrukcja ta zapewnia stabilność i dużą trwałość konstrukcji.
Z uwagi na rodzaj konstrukcji, nagrobki podpiwniczone wykonane mogą być już około 2 – 3 tygodniach od momentu wymurowania fundamentu. W przypadku pozostałych rodzajów nagrobków zdecydowanie zaleca się odczekać przynajmniej 6 miesięcy od daty pogrzebu.
Czym jest nagrobek tymczasowy?
Nagrobek tymczasowy to konstrukcja wykonywana zaraz po pogrzebie, mająca charakter przejściowy do momentu kiedy powstanie trwały nagrobek lub pomnik docelowy.
Nagrobek tymczasowy służy rodzinie jako miejsce upamiętnienia zmarłego w okresie oczekiwania na wykonanie docelowego pomnika.
Czym grozi postawienie pomnika zbyt wcześnie?
Postawienie nagrobka zbyt wcześnie, przed upływem co najmniej 6 miesięcy od pogrzebu, wiąże się ryzykiem wystąpienia negatywnych skutków.
Najczęściej pojawiający się problem związany jest z osuwaniem się nagrobka. Wynika to z faktu, iż ziemia wokół nagrobka potrzebuje czasu na utwardzenie w stopniu umożliwiającym postawienie cięższej konstrukcji.
Konsekwencją osuwania się nagrobka może być uszkodzenie materiałów z jakich jest on wykonany. Warto wspomnieć, iż postawienie nagrobki postawione przed upływem 6 miesięcy od daty pogrzebu najczęściej nie są objęte gwarancją.
Czynniki wpływające na okres oczekiwania
Pogoda, a przede wszystkim temperatura powietrza ma duży wpływ na proces wiązania się i utwardzania materiałów stosowanych w budownictwie. Dotyczy to także nagrobków.
W przypadku nagrobków murowanych, kleje i zaprawy używane do łączenia materiałów muszą wyschnąć i utwardzić się. W niższych temperaturach proces ten może przebiegać znacznie wolniej lub nawet zostać zakłócony.
Przymrozki mogą również wpływać na stabilność strukturalną materiałów wykorzystanych do produkcji nagrobka. Osłabienie materiału może skutkować wystąpieniem pęknięć lub uszkodzeń innego rodzaju.
Kwestie religijne
Okres, w którym wykonany zostanie nagrobek lub pomnik, dość często związany jest również z kwestią wiary. Według wiary katolickiej, pomnik osoby zmarłej powinien zostać wykonany w okresie nie przekraczającym 1 roku od daty śmierci.
Kiedy warto zaczekać?
Moment, w którym nagrobek zostanie postawiony powinien uwzględniać zarówno porę roku jak również dawać możliwość zastanowienia się nad finalnym jego wyglądem.
Utrata bliskiej osoby to najczęściej bardzo trudny okres dla rodziny, który nie sprzyja podejmowaniu decyzji. Kilka tygodni zazwyczaj pozwala spojrzeć na rzeczy z nieco innej perspektywy i podjąć lepsze decyzje w zakresie wyboru rodzaju oraz wyglądu nagrobka.