Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny czas, w którym nie tylko musimy poradzić sobie z poczuciem ogromnej straty, ale także dopełnić wielu formalności związanych z pochówkiem.

Wraz z otrzymaniem karty zgonu (dokumentu wydawanego przez lekarza) należy niezwłocznie wybrać odpowiedni dom pogrzebowy, który zabierze ciało do kostnicy miejskiej lub własnej chłodni (o ile ją ma).

Zakres usług proponowanych przez firmy pogrzebowe jest niezwykle szeroki. To, na które z nich się zdecydujemy zależy od naszych preferencji i niejednokrotnie od możliwości finansowych.

Kompleksowa obsługa pochówku

Zważywszy na fakt, że śmierć kogoś bliskiego wywołuje szok i niedowierzanie, z którego trudno się otrząsnąć w tak krótkim czasie, większość domów pogrzebowych oferuje kompleksową pomoc nie tylko przy organizacji pogrzebu, ale także przy załatwianiu innych niezbędnych formalności.

W ciągu trzech dni od wystawienia karty zgonu, należy poinformować Urząd Stanu Cywilnego (właściwego miejscu zgonu) o zaistniałym fakcie.

Po podpisaniu specjalnego oświadczenia, pierwsze formalne kroki podejmą za nas pracownicy zakładu pogrzebowego (choć akt zgonu należy odebrać osobiście).

Co więcej, usługodawca może także w naszym imieniu wystąpić do ZUS o przyznanie zasiłku pogrzebowego (o ile zmarły był do niego uprawniony) i zaliczyć go na poczet opłaty za swoje usługi. Niemniej jednak, nawet jeżeli zdecydujemy się na kompleksową obsługę pochówku przez dom pogrzebowy, będziemy zobligowani do podjęcia kilku kluczowych decyzji dotyczących pogrzebu:

  • miejsce i data
  • jego forma (tradycyjny czy kremacja – będziemy musieli wybrać odpowiednią trumnę lub w przypadku kremacji, trumnę do kremacji oraz urnę
  • charakter (religijny czy świecki)

Pozostałe obowiązki, takie jak przygotowanie ciała do pochówku (ubiór – włącznie z zakupem nowego ubrania, makijaż), wybór odpowiedniej oprawy muzycznej, kwiatów, nekrologów (także możliwa publikacja w prasie) oraz ewentualne zorganizowanie stypy będą leżeć w gestii pracowników wybranego przez nas zakładu pogrzebowego.

Podstawowa obsługa pogrzebu

W sytuacji, kiedy nasze możliwości finansowe są ograniczone albo po prostu mamy takie życzenie, zakres usług zakładu pogrzebowego możemy ograniczyć do niezbędnego minimum, czyli do przewiezienia zmarłego do kostnicy oraz zorganizowania konduktu żałobnego – przewiezienia trumny bądź urny do kaplicy, kościoła lub na cmentarz.

Pozostałe czynności potrzebne do organizacji godnego pożegnania bliskiej nam osoby możemy wykonać sami (ubrać, samodzielnie kupić kwiaty oraz wybrać i rozwiesić nekrologi). W tym przypadku rachunek wystawiony przez dom pogrzebowy będzie także zawierał cenę za trumnę lub urnę, na którą się zdecydowaliśmy.

Usługi pogrzebowe w Poznaniu

Dom Pogrzebowy ARKA oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe na terenie Poznania i okolic. Szeroki zakres usług, obejmujący zarówno organizację pogrzebu tradycyjnego, świeckiego jak i kremację. Rozumiemy, że w tym trudnym czasie niezbędna jest nie tylko fachowa pomoc, ale również życzliwość i zrozumienie.